PROIECTE ȘI PROGRAME DE TINERET

Donații de calculatoare și ecrane pentru școlile din mediul rural

Durata proiectului
2019–2022
Starea proiectului
terminat

La 17 decembrie 2019 RC Dunakeszi a lansat o nouă donație către Ținutul Secuiesc, cu 100 de seturi de echipamente informatice de înaltă performanță, folosite, dar recondiționate (computer DELL Optilex 990DT, monitor DELL E1908FP, tastatură și accesorii).

Donația a fost distribuită de RC Odorheiu Secuiesc la școlile din 6 comune din zona Odorheiu Secuiesc, pentru crăciun (Lupeni, Ocna de Jos, Cechești, Firtușu, Goagiu, Avrămești și Vlăhița).

Echipamentul informatic donat este folosit de aproximativ 1.800 de elevi din școli primare și gimnaziale în domeniile educației, culturii și informației.

În continuarea proiectului, la 18 decembrie 2020 au sosit alte 50 de seturi de calculatoare și 100 de monitoare, la care membrii clubului din Odorheiu Secuiesc au mai adăugat încă 37 de calculatoare din fonduri proprii, astfel încât cele 87 de calculatoare au ajuns la școlile din Dealu, Brădești, Ulieș, Porumbeni Mari, Mugeni și Ocland.

Echipamentul informatic este sponsorizat de Grupul Maghiar de Electricitate (MVM).

Cea mai mare parte a proiectului a fost realizată de colegii din Dunakeszi, care au curățat, recondiționat, testat, instalat software-ul legal și au împachetat dispozitivele.

Echipa de la Odorheiu Secuiesc a efectuat o evaluare a nevoilor în instituțiile de învățământ din mediul rural din zona Odorheiu Secuiesc, cu șase luni bune înainte de distribuire. Donațiile au fost distribuite pe baza cererilor depuse.

Lista instituțiilor de învățământ beneficiare:

Localitatea
Unitatea de învățământ
Persoana de contact din partea clubului
Domeniul de utilizare
Câți oameni îl folosesc
Numărul calculatoarelor cerute
Lupeni
Școala generală Tamási Áron și subunitățile
László TAMÁS
220 de elevi
Bisericani