Asistență stomatologică pentru beneficiarii Fundației Csibész

2019–2023
Starea proiectului
terminat

Scopul proiectului comun Global Grant al RC Helsingborg-Kärnan (Suedia), RC Wedel (Germania) și RC Odorheiu Secuiesc este de a evalua și trata dinții copiilor îngrijiți de Fundația Csibész, cu implicarea stomatologilor locali, în sumă de 39.200 USD.

Între 2019 și 2023, proiectul a oferit copiilor controale stomatologice regulate și tratamente dentare pentru a reduce continuu numărul de dinți stricați.

În plus, proiectul a inclus formarea și schimbul de experiență cu dentiștii locali în timpul unei excursii în Suedia.

Examenele efectuate la începutul programului au arătat, că numărul mediu de dinți, care necesitau intervenție, era de peste 5 pe copil. Acest număr a scăzut la 2,5 în al doilea an și s-a stabilizat la 2,3 în al treilea an, după un total de 3 520 de vizite la dentist (examinare + tratament).