PROIECTE ȘI PROGRAME SOCIALE

Starea programului
recurent anual
Responsabil de program

De Ziua Mondială a Alimentației, 16 octombrie în 2016, RC Odorheiu Secuiesc a făcut apel la ONG-uri, producători și distribuitori de alimente, precum și la oamenii cu bunăvoință să doneze în această zi alimente pentru familiile numeroase.

Apelul a fost un succes, un număr însemnat de întreprinderi și persoane fizice au donat alimente proaspete și neperisabile, care au fost colectate și distribuite membrilor Asociației Familiilor cu Mulți Copii Sfântu Iosif. Mai mult de 40 de familii au primit pachete.

De atunci RC Odorheiu Secuiesc și Crucea Roșie locală strâng în fiecare an, de Ziua Mondială a Alimentației, donații pentru familiile cu mulți copii.

Gama și volumul donațiilor a crescut de la an la an, donatorii aducând acum haine, jucării și alte obiecte, pe lângă alimente.

Membrii fundației distribuie donațiile în mod disciplinat și sunt foarte recunoscători donatorilor.