IN MEMORIAM

Anul aderării
Anul decedării

IN MEMORIAM

Întotdeauna este greu să ne luăm rămas bun de la oameni buni și de la oameni dragi, care ne sunt apropiați. Acesta este și în cazul doctorului Szabó János, membru fondator al Clubului Rotary din Odorheiu Secuiesc. Ca medic stomatolog, a lucrat cu bucurie și dragoste în Moldova, apoi în Ulieș, Lupeni și Odorheiu Secuiesc. Personalitatea sa colorată și prietenoasă l-a făcut să se atașeze rapid de membrii clubului nostru. În același timp cu mandatul său de președinte, sănătatea sa a început să slăbească treptat. Toate acestea nu l-au împiedicat să păstreze legătura cu noi, prietenii și colegii săi de club, fiind ei aproape sau departe, să bagă de seamă și să susțină activitatea respectiv proiectele noastre, cât de mult a putut. Seninătatea și optimismul său, pe care le-a păstrat până în ultimele zile ale vieții sale, îngreunată de o boală gravă, sunt un exemplu pentru noi. Plecarea sa din această existență pământească este o pierdere de neînlocuit pentru noi toți.

(dr. István VÁRADI)

Curriculum Vitae

M-am născut în Cluj-Napoca și am făcut studiile acolo.

În 1974 am absolvit Facultatea de Medicină Dentară a Universității de Medicină și Farmacie din Cluj-Napoca. Am fost detașat la Botoșani, apoi la Ulieș, Lupeni, ulterior la Odorheiu Secuiesc.

M-am căsătorit și am avut două fiice: Éva-Krisztina, medic stomatolog, și Andrea-Diána, avocat.

În 1991 am deschis un cabinet privat numit Soladent SRL.

Am fost membru fondator al Rotary Club Odorheiu Secuiesc, apoi în 2005-2006 am fost președintele acestuia.

Am mai multe hobby-uri: cititul, pescuitul, apicultura, adunarea ciupercilor și jocul cu nepoții mei.