Programe de promovare a opțiunilor de carieră

Durata proiectului
Începând din 2014
Starea proiectului
recurent anual

În 2014 am lansat proiectul „Alegerea vocației”, care are ca scop facilitarea alegerii unei vocații de către elevi, astfel încât aceștia să poată lua o decizie la timp (în timpul liceului), în funcție de aptitudinile, aspirațiile și ideile lor.

În acest scop, elevii sunt trimiși la un stagiu de 1-3 zile – un așa-numit stagiu scurt – la diverse companii și instituții locale.

Proiectul nostru îi ajută pe elevi să experimenteze pentru prima dată relația angajator-angajat, să întâlnească profesioniști de top în profesia lor, să experimenteze atmosfera de la locul de muncă și să își dezvolte încrederea în ei înșiși și în viitorul lor profesional.

Această experiență le va permite să testeze, dacă vocația aleasă corespunde așteptărilor lor. Ei pot vedea și constata singuri, dacă ”există un loc pentru ei în această profesie”, dacă merită să își continue studiile în acest domeniu și apoi să lucreze în el.

În fiecare an 50-100 de elevi aplică programul nostru, în peste 40 de domenii profesionale
diferite.

Derularea proiectului:

• Scrisoare de invitație către școli de la Rotary Club Odorheiu Secuiesc
  • Culegere de scrisori de motivare ale elevilor
  • Transcriere pentru companiile gazdă
  • Întâlnire cu studenții