SIMMA Zoltán PHS
Premii / Recunoașteri
Primit de la
Anul primirii

M-am născut la Dealu, „în centrul lumii”, lângă Odorheiu Secuiesc, în 1958.

Am fost elev al predecesorului Liceului Tamási Áron din Odorheiu Secuiesc. În 1982 am absolvit Facultatea de Electronică și Telecomunicații a Universității Tehnice din Timișoara.

Între 1994 și 2008 am fost lector calificat la Universitatea Tehnică de Informatică Gábor Dénes din Odorheiu Secuiesc, iar din 2015 sunt lector la Centrul Universitar din Odorheiu Secuiesc (SZÉK).

În prezent îmi conduc propria afacere.

Soția mea este medic de familie, avem doi copii și doi nepoți. Fiica și ginerele nostru sunt arhitecți, iar fiul nostru este inginer electrician.

Sunt membru al Clubului Rotary din Odorheiu Secuiesc din 2006, iar timp de cinci ani am fost și secretar. Am fost președintele clubului între anii: 2015–2016.

Am primit Recunoașterea Societății Paul Harris de la Rotary District 2241 în 2020.