PROIECTE ȘI PROGRAME DE TINERET

Dinți frumoși, copii sănătoși – program de îngrijire dentarăpentru copii din școlile primare

Durata proiectului
2013–2015
Starea proiectului
terminat

În 2013 am lansat proiectul de îngrijire dentară „Dinți frumoși, copii sănătoși”. Acesta are ca scop reducerea cariei dentare cu 50% în rândul copiilor sub 14 ani și creșterea gradului de conștientizare a importanțeiîngrijirii dentare și a igienei orale în rândul copiilor, profesorilor și părinților.

Programul este adaptarea locală a unui proiect internațional multianual (Global Grant – între cluburile Rotary din Suedia și Ungaria), care a implicat 1628 de copii din 67 de clase din 9 școli, toți elevii școlilor primare din Odorheiu Secuiesc, pe o perioadă de 4 ani.

Proiectul a inclus o examinare stomatologică gratuită, pachete cu pastă și periuță de dinți, prelegeri, filme despre îngrijirea dentară bună și profesională, despre igiena orală și alimentația sănătoasă, inclusiv despre o bună igienă dentară.

Cea mai importantă parte a proiectului a fost periajul supravegheat, cu părinții acasă și profesorii la școală. Acest lucru i-a ajutat pe copii să se obișnuiască cu îngrijirea dentară regulată.

Participanți: elevi, profesori, părinți, 16 studenți stomatologi UMFST, 11 medici stomatologi voluntari din Odorheiu Secuiesc, mass-medialocală. Am distribuit peste 16 000 de periuțe de dinți, 48 000 de paste de dinți și mii de registre de periaj colorate și jucăușe.

Stomatologi care au participat la program:

• dr. Réka ARROS
  • dr. Adrien BENEDEK