PROIECTE ȘI PROGRAME DE TINERET

2007–2009
Starea proiectului
terminat

La cererea președintelui Asociației Maghiarilor Ceangăi din Moldova, ne-am asumat sarcina de a oferi vacanță pentru copii ceangăi între anii 2007 și 2009.

În cadrul programului, 48 de copii cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani și doi profesori însoțitori au petrecut o săptămână în orașul nostru, făcând cunoștință cu obiectivele turistice din Odorheiu Secuiesc și împrejurimi, vizitând Băile Szejke și apoi făcând o excursie cu autobuzul pe ruta Lupeni–Corund–Praid–Sovata. Sfintele Liturghii au făcut de asemenea parte din program, precum și un dans și activități meșteșugărești.

Suntem încă în contact cu mai mulți dintre copiii și cu familiile lor.

Cu ajutorul clubului nostru, Danubius Hotel Sovata organizează anual o excursie de scăldat la Sovata, la Lacul Ursu și oferă prânz pentru copii ceangăi.