PROIECTE ȘI PROGRAME COMUNITARE

Strângere de fonduri pentru Crăciun cu vin fiert

Durata programului
Începând din 2021
Starea programului
recurent anual

Înainte de Crăciun și de Revelion în 2002 am preparat și am vândut vin fiert cu sprijinul firmei Amigo & Intercost. Toate încasările au fost folosite pentru a oferi alimente de bază familiilor nevoiașe, desemnate de cele trei biserici istorice din localitate.

Această idee a fost reluată în 2021, când cu ocazia Târgului de Crăciun, Clubul Rotary din Odorheiu Secuiesc – urmând exemplul multor cluburi Rotary – a organizat o campanie de strângere fonduri, în cadrul căreia donatorii au fost recompensați cu vin fiert sau ceai cald.

Scopul nostru: strângerea de fonduri pentru a ne finanța proiectele. Ca răspuns la solicitarea noastră, Primăria ne-a sprijinit prin punerea la dispoziție a standului, iar Restaurantul Gondűző prin pregătirea vinului fiert și a ceaiului și donații de vin.

Locuitorii din Odorheiu Secuiesc nu s-au zgârcit, inițiativa a fost un succes, a oferit finanțare pentru câteva dintre proiectele noastre sociale și intenționăm să facem din acest eveniment o tradiție.

Strada Sântimbru nr. 18,