PROIECTE ȘI PROGRAME COMUNITARE

Starea proiectului
terminat
Persoana de contact

Artistul Gyula Elekes, directorul Casei de Cultură din Odorheiu Secuiesc, cu sprijinul Comitetului Patrimoniului Maghiar și al RC Odorheiu Secuiesc, a creat o copie mărită a Sfintei Coroane Maghiare.

Aceasta este cea de-a doua operă, în care artistul și-a folosit experiența anterioară pentru a crea o versiune mai robustă, construită din metal, ușor de demontat și asamblat.

El a creat o instalație, în care se poate intra, permițând vizitatorilor să vadă detaliile coroanei din interior și din exterior, creând o experiență de durată, cum soarele strălucește prin panourile transparente. Alte curiozități pot fi găsite la baza coroanei.

De la dezvelirea sa în august 2021, instalația Sfânta Coroană Maghiară a călătorit în multe localități secuiești și în Ungaria, și s-a dovedit a fi foarte populară, iar cluburile Rotary se întrec între ele pentru a o expune în propriile orașe, pentru o perioadă de timp.

Locațiile în 2021–2022 și presa (în ungurește)