PROIECTE ȘI PROGRAME COMUNITARE

Durata proiectului
Starea proiectului
terminat

În sprijinirea micii comunități din Iașu, în 2007 am cumpărat o casă țărănească destul de ruinată și am renovat-o complet.

Cu ajutorul nostru au înființat Asociația Arcașilor din Iașu și le-am predat centrul comunitar mobilat, care este folosit pentru evenimente oficiale și festive din sat, precum și pentru botezuri, zile de naștere, nunți și parastaze.

La înființarea și inaugurarea asociației a participat o delegație de rotarieni din Zürich.

În cadrul ceremoniei de inaugurare cu îndrumarea mătușei Anna, în vârstă de 82 de ani și președintele de onoare al asociației, copiii au prezentat un scurt spectacol de dans și cântece.

Centrul comunitar a fost denumit după sponsorul principal József Zihlmann (membru al Clubului Rotary din Zürich).