IN MEMORIAM

Anul aderării
Anul decedării

IN MEMORIAM

Prietenul nostru, Tibor Bíró, din zona nordică a bazinului Ciuc s-a alăturat clubului nostru în 2001 și în scurt timp a preluat cu mult entuziasm atribuțiile de secretar. Și-a îndeplinit atribuțiile de voluntar cu același entuziasm ca la începuturile conștientizării sale, când era luptător de matematică în liceu, apoi ca director general al asociației antreprenoriale, a organizat expoziții la nivel internațional sau chiar obișnuitele și nelipsitele meciuri amicale de fotbal. În calitate de membru al Ansamblului de dansuri populare “Venyige” a adus pe scenele din Transilvania dansurile populare maghiare redescoperite. Boala, care îl atacase fără milă nu l-a îngrijorat prea mult timp, odată ce a știut în ce constă, s-a împăcat cu ea. În ultimele sale zile de viață îi plăcea să se instaleze în capela de la capătul orașului. Dedicația sa exemplară față de comunitate, dragostea pentru familia sa ne-a transmis un adevărat spirit Rotary.

(Dénes VASS)